Felieton: Lekcja pokory (Karolina Maćkowiak)

Kategoria:: Felietony |

…nie są to jednak listy „zwykłe, polecone” tylko wyborcze, z nazwiskami. I właśnie o te nazwiska chodzi. Miejsce! Ważne miejsce!
tumblr_kofgqfXtMR1qzld6yo1_400_large
Kto „jedynką”, a kto „trójką”? Obrażają się, przepychają, spychają i wspinają. Miało nie być tych, którzy się skompromitowali, a są, bo nie ma lepszych, a wszystkie miejsca trzeba obsadzić. Zmieniają miasta, okręgi, by tylko być wyżej i bliżej… władzy. Niestety nie nas, nie naszych problemów, nie naszych utrapień. Żyją w swoim hermetycznym świecie, zamknięci na wszystko i wszystkich dookoła. Obiecali już cuda, wianki teraz tylko trzeba się umościć na liście, obfotografować, oplakatować, ologować i czekać na krzyżyk – oczywiście nie ten z naszymi kłopotami, ale krzyżyk na liście! Nie ma nowych twarzy, wciąż te same nazwiska, te same obiecanki, te same pomysły (które ulatują z końcem jesieni) i tylko zdjęcia inne. Wszyscy szczupli, z białymi zębami, opaleni i z błyskiem w oku.
I co tu teraz zrobić? Komu wierzyć? Komu ufać? Nie znam odpowiedzi, ale nie lubię dwa razy wpadać w tę samą pułapkę.
Ostatnio wyczytałam, że brak zaufania do organizacji rządowych, do instytucji państwa, jest charakterystyczny dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Ludzie nie mają poczucia, że ci politycy, te partie, które są u władzy, faktycznie nas reprezentują, więc na wszelkie pomysły, deklaracje i działania polityków patrzą podejrzliwie. Elity polityczne ulegają oligarchizacji i stąd podobno nasz (mój) sceptycyzm i brak wiary w ich dobrą wolę, chęć bezinteresownego działania na rzecz nas wszystkich.
Póki co, czekamy na listy, słuchamy słownych przepychanek i łudzimy się, że jest tam choć kilka nazwisk tych, którzy chcą uczciwie i rzetelnie pracować na rzecz Polski. Tylko co mogą zdziałać pojedyńcze rybki wśród dużych ośmiornic?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>