Felieton: Lekcja pokory (Karolina Maćkowiak)

Kategoria:: Aktualności,Felietony |

Motto Paulo Coehlo: ciesz się życiem, jakby go miało za chwilę zabraknąć – znów nabrało w tym tygodniu sensu.
tumblr_kofgqfXtMR1qzld6yo1_400_large
Wszystko za sprawą śmierci Jana Kulczyka. Śmierci tak nagłej, że wydarzenie daje do myślenia. Ja się zatrzymałam, bo znów ktoś przypomniał mi, że możemy w życiu bardzo się od siebie różnić, żyć na zupełnie „innych orbitach”, ale wobec śmierci wszyscy jesteśmy równi. Pan Bóg, jak kto woli – los, ma swoje plany, których nie znamy. I właśnie dlatego tuż po zatrzymaniu się nad tą sensacyjną – bo nagłą – śmiercią, po raz kolejny dostałam wiatru w żagle.
Świadomość tak bliskiej obecności śmierci sprawia, że chcę łapać chwile… na życie. Nie ma sensu odkładanie naszych marzeń na za 20 lat. Nie ma sensu, bo za 20 lat może nas już nie być. Nagle okazuje się, że wszystko może się zerwać. Nasze dalekie plany mogą nie mieć sensu, bo możemy ich nie zrealizować. Trzeba żyć dniem codziennym, dzisiaj realizować swoje plany i dzisiaj znajdować czas na bliskich, na rodziców, na dzieci, na przyjaciół. Dzisiaj mamy im mówić o naszej miłości do nich, dzisiaj mamy ich przytulać i dzisiaj mamy bawić się z dziećmi.
Przy okazji śmierci znanego biznesmena, przyszła mi na myśl jeszcze jedna myśl. O bogactwie i gromadzeniu. Na pewno Jan Kulczyk, niewyobrażalnie dla mnie bogaty, nie bogacił się egoistycznie. Od samego początku, kiedy jego kariera zawodowa nabierała rozpędu, wiedział, że same pieniądze to nie wszystko. Wiedział, że robi coś dla ludzi i z ludźmi. I to kolejna ważna lekcja przy okazji tej śmierci. Żeby nie zbierać, nie kolekcjonować dla samego siebie, bo to ma sens tylko wtedy, gdy potrafimy dostrzegać drugiego człowieka.
Moja koleżanka powiedziała: „szkoda, że nie jestem córką Kulczyka, bo już do końca życia nie musiałabym nic robić i z nikim się użerać”. Na szczęście nie otrzyma upragnionego spadku i to ratuje jej życie. Inną sprawą, jest czy teraz „żyje”?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>