Kalisz/Ostrów: Święto Konstytucji 3 Maja

Kategoria:: Aktualności,Fotorelacje,Kalisz,Ostrów Wlkp. |

3 maja, obchodziliśmy 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jak na ówczesne czasy, był to bardzo nowoczesny akt prawa, dający liczne swobody, ale i narzucający obowiązki obywatelom.


Była to pierwsza w Europie, a druga, po Stanach Zjednoczonych Ameryki, konstytucja na świecie. Mamy, z czego, być dumni. W Kaliszu władze miasta, kaliscy parlamentarzyści, przedstawiciele środowisk kombatanckich, uczniowie i mieszkańcy zebrali się przed południem na Głównym Rynku, by uczcić 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody święta rozpoczął krótki koncert Stowarzyszenia Orkiestry Dętej „Gród Nad Prosną” pod dyrekcją Wojciecha J. Zielezińskiego. Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Kalisza.
– Konstytucja miała służyć wszystkim obywatelom tamtej Polski oraz jej przyszłym pokoleniom, nie zaś partiom politycznym i partykularnym interesom – mówił, w swoim wystąpieniu, Grzegorz Sapiński. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Kaliszu, pokazali inscenizację słowno-muzyczną pt. „Z łaski Bożej i woli narodu uchwalamy…”. Po przedstawieniu uczestnicy obchodów przeszli do Katedry Kaliskiej, gdzie mszę święta w intencji Ojczyzny odprawił ks. bp Łukasz Buzun, Biskup Pomocniczy Diecezji Kaliskiej. W Ostrowie Wielkopolskim, w samo południe, w Konkatedrze, odprawiona została uroczysta msza św. w intencji miasta i Ojczyzny. W nabożeństwie uczestniczyli ostrowscy samorządowcy, parlamentarzyści, politycy i mieszkańcy.
- Jak być człowiekiem bez prawdziwych wartości? Bardzo łatwo zagubić się we współczesnym świecie – w homilii mówił ks. prałat Tomasz Ilski, który nawiązał do faktu, że Konstytucja 3 maja wiele czerpała z chrześcijańskiej tradycji Polski. Po mszy uczestnicy przeszkli pod pomnik kard. Mieczysława Halki Ledóchowskiego, gdzie po krótkim wystąpieniu Jarosława Lisieckiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Ostrowa, delegacje złożyły kwiaty. Obchodom, w Ostrowie towarzyszyła Ostrowska Orkiestra Koncertowa, pod dyr. Mariana Sikory.
NOW Fot. Wacław Nowak/Elżbieta Zmarzła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>